ÇİFT DİPLOMALI TÜRK-ALMAN HUKUK LİSANS PROGRAMI

İKBU'YU TERCİH ETMENİN BİR ÇOK NEDENİ VAR !

Türkiye ve Almanya arasındaki ilk ve tek Çift Diplomalı Türk-Alman Hukuk Lisans Programı Altınbaş Üniversitesi ve Köln Üniversitesi’nin işbirliği ile hayata geçirilmiştir. 

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en önemli çekincelerden biri olan ‘denklik’ sorununu ortadan kaldıran program, 2013-2014 Eğitim-Öğretim döneminde öğrenci almaya başlamıştır. Ortak müfredata imza atarak öğrencilere iki diploma vermeyi hedefleyen program ile hem Türkiye hem de Almanya tarafından kabul edilecek öğrenciler, iki ülkenin hukuk lisans eğitiminin yanı sıra Avrupa Birliği ve Amerikan ‘Common Law’ hukuk sistemini öğrenme fırsatına sahip olmaktadır.

Bu Programda her akademik yılda, 15’i Türkiye’den, 15’i Almanya’dan olmak üzere toplam 30 öğrenci alınmaktadır.

İki ülke tarafından kabul edilen öğrenciler, eğitimlerinin ilk iki yılında Köln Üniversitesinde Alman hukuk eğitimi, son iki yılında ise Altınbaş Üniversitesinde Türk hukuk eğitimi alarak tamamlamaktadır. Program tek müfredata sahip olduğu için alınan dersler hem Türkiye’de hem de Almanya’da sayılmaktadır. Öğrenciler, Köln Üniversitesi’nden Bachelor of Laws, Altınbaş Üniversitesi’nden ise Hukuk lisans dereceleri ile mezun olurlar. 

 

Programın Ayrıcalıkları

  • Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Altınbaş Üniversitesinden Hukuk Lisans derecesini ve Köln Üniversitesinden Bachelor of Laws derecesini almaya hak kazanacaklar, ayrıca denklik yapmaları gerekmeyecektir.
  • Öğrenciler, İngilizce bilmek koşuluyla aynı zamanda Amerikan Hukuku Sertifika Programı'na katılarak sertifika alabileceklerdir.
  • Mezunlar mesleğe kabul koşullarını sağladıkları takdirde Türkiye'de hukuk mesleğini icra edebileceklerdir.
  • Almanya'da mesleki kariyerine devam etmek isteyen mezunların bu program ile alacakları LL.B. diploma notu, Almanya'daki Birinci Hukuk Devlet Sınavı'nın yüzde 30'unu oluşturabilecektir.
  • Programdan mezun olan öğrenciler, mükemmel uluslararası iş ve kariyer olanaklarına sahip olabileceklerdir. 

 

Bu program hakkındaki sıkça sorulan sorular sayfamızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.