YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ

İKBU'YU TERCİH ETMENİN BİR ÇOK NEDENİ VAR !

Günümüzde geliştirilen yazılım sistemlerinin bir çoğunun kalitesi beklenen düzeyde olmayıp bu durum her geçen gün hızla daha da kötüleşmektedir. Aynı zamanda, müşterilerin var olan yazılım sistemlerinden olan beklentileri ya da yeni yazılım sistemi geliştirmek üzerine olan talepleri gitgide artmakla beraber müşteriler en kaliteli sisteme en hızlı şekilde ulaşmayı istemektedirler. Bundan dolayı, yazılım geliştiricileri beklentileri karşılayamaz duruma gelmiştir ve başlatılan projelerin çoğu ya tamamlanamadan terkedilmektedir ya da geç ve ekstra maliyet ile tamamlanmaktadır. Ayrıca, tamamlanan yazılım projelerinin birçoğu çeşitli problemlerden dolayı hiçbir zaman kullanılmamaktadır. Bu sorunları aşmak için “yazılım mühendisliği” kavramı ortaya atılmıştır. Yazılım mühendisliği esasen, yazılım sistemlerinin mühendislik prensipleri ve teknikleri kullanarak geliştirilmesine dayanır. Başka bir deyişle, yazılım mühendisliği herhangi bir müşterinin problemini bütçe ve zaman gibi kısıtlamalara uymak kaydıyla sistematik bir şekilde yüksek kalitede bir yazılım sistemi geliştirerek çözmek olarak algılanabilir.

 

Yazılım mühendisliği hali hazırda bilgisayar bilimlerinin en popüler alanlarından biri olmakla beraber hızla gelişen teknolojinin en önemli yapı taşıdır. Günümüzde yazılım mühendisleri telekomünikasyon, otomotiv, savunma, askeri ve uçak, tıp ve biyomedikal,  finans ve muhasebe, devlet, ve tüketici elektroniği gibi birçok çeşitli endüstrilerde yazılım geliştirme ile alakalı pozisyonlarda görev alabilirler. Yazılım mühendisliği ile alakalı pozisyonlar arasında yazılım mühendisi, yazılım tasarımcısı/mimarı, yazılım testçisi, yazılım analisti, yazılım kodlayıcısı, yazılım proje müdürü gibi çeşitli pozisyonlar yer almaktadır. Yazılım mühendisleri ayrıca dünyadaki birçok üniversitede yazılım üzerine çeşitli konularda araştırmalar yapıp bilime de katkı yapabilirler. Hali hazırda, yazılım mühendisliği ile ilgili birçok aktif araştırma konusu olmakla beraber her sene onlarca bilimsel konferans aracılığı ile bu konular tartışılmakta ve yazılım mühendisliği üzerine son yaklaşımlar tanıtılmaktadır.

 

Yazılım mühendisliği bölümü üniversitemizde 4 seneden oluşmakta olup dersler yazılım alanında uzman öğretim üyeleri tarafından Türkçe olarak verilmektedir. Öğrenciler bu 4 sene boyunca yazılım gereksinimlerinin belirlenmesi, yazılımın tasarımı, yazılımın kodlanması,  yazılımın testi ve yazılımın bakım/onarımı gibi birçok konuyu detaylıca öğrenme ve uygulama imkanı bulacaklardır. Sunduğumuz geniş ve çeşitli seçmeli ders listesi ile öğrencilerimiz uzmanlaşmak istedikleri alana yoğunlaşıp o alanda daha çok bilgi ve tecrübe sahibi olmak imkanı da bulabileceklerdir.