SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl başvuru yapabilirim?

Konukevine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimiz öncelikle Konukevi Yurt Başvuru Formunu doldurmalıdır. Konukevi Müdürlüğü tarafından başvurusu onaylanan öğrencilerimiz ,500 TL depozitoyu ve planlanan oda ücretini  Denizbank üzerinden ödedikten sonra odasına yerleşebilir.

Yurt olanaklarınız nelerdir?

Sizlere eğitimleriniz süresince huzurlu, güvenli, rahat, eğlenceli, sıcak ve sağlıklı bir ortam sunulmaktadır. Sizlere yurt yaşamlarınızı kolaylaştırmak ve rahatınız sağlamak amacıyla odalarınızda karyola, elbise dolabı, çalışma masası gibi temel mobilyalar ile birlikte mini buzdolabı telefon cihazı ve hattı, merkezi sistem TV yayını, internet ağ erişimi standart olarak bulunmaktadır.

Konukevi olarak sizlere mutfak, çamaşırhane, ütü, çalışma odaları, oyun ve ziyaretçi odaları sizlerin ortak kullanımınıza sunulmaktadır. Konukevi’nde sizler için kafeterya bulunmaktadır. Merkezi sistem ile ısınan 24 saat kesintisiz sıcak su olup; ortak alanlardaki tuvalet sayıları, sizlerin ihtiyaçları için fazlası ile cevap verecek şekilde planlanmıştır.

Temizlik ve sağlığa uygunluk, yurtlarımızın titizlikle korunan özelliklerinin başında gelmektedir.

Hangi tarihte yurda girebilirim?

Dönemsel oda girişleri ve çıkışları Konukevi Müdürlüğünce yapılan duyurularda ilan edilmektedir.

Dönem içerisinde yurttan ayrılsam ödediğim ücret iade edilir mi?

Konaklama süresi Güz ve Bahar dönemi olmak üzere 1 yıllıktır. Öğrenciler akademik veya sağlık sorunları gibi özel sebepler dışında öğrenciler oda çıkışı yapsalar bile ücret iadesi yapılmaz.

Konukevi güvenliği nasıl sağlanıyor?

Konukevi 7/24 güvenlik görevlileri bulunmakta  ve kapalı devre kamera sistemi ile görüntülenmektedir.

Konukevine girerken ödediğim depozitonun amacı nedir, ne zaman geri alabilirim?

Depozito ücreti, öğrencinin Konukevi’nde yapabileceği zararlara karşılık tutulur. Konukevi ile ilişiği kesilmedikçe geri ödenmez. Depozito ücretinin geri ödenebilmesi için, öğrencinin Konukevi borcunun bulunmaması, teslim aldığı oda eşyalarını eksiksiz ve sağlam olarak geri teslim etmesi gerekir.

Oda arkadaşımı seçebilir miyim?

Başvuru formunda oda arkadaşınızı tercih edebilirsiniz. İmkanlar dahilinde gerçekleştirilmeye çalışılır.

Oda değişikliği yapabilir miyim?

Konukevi Yönetimine oda değişikliği talebini dilekçe ile bildiren öğrencilerin talepleri değerlendirmeye alınır. Durum uygun bulunursa, imkanlar dahilinde, dönemde bir defaya mahsus olmak üzere değişiklik yapılır.

Odama misafir alabilir miyim?

Konukevi odalarına misafir alınmamaktadır.

Odamda müzik dinleyebilir miyim?

Odalarda, başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde müzik dinleyebilirsiniz.

Evcil hayvan besleyebilir miyim?

Konukevi içerisinde evcil dahi olsa hayvan beslenmesine ve bulundurulmasına kesinlikle izin verilmemektedir.

Oda anahtarımı kaybettiğimde ne yapmalıyım?

Konukevi Resepsiyona başvurarak yeni kart alabilirler. Yeni kart için depozitolarından 30  TL kesilir. Eski oda anahtarınız işlem yaptığınız andan itibaren geçersiz hale gelir. Kaybettiğiniz anahtarınızı 10 gün içinde bulup imza karşılığında Konukevi Müdürlüğüne teslim ettiğiniz takdirde depozitonuzdan herhangi bir kesinti yapılmaz.

Herhangi bir arıza durumunda ne yapmalıyım?

Odayla ilgili arıza talebinizi Resepsiyona iletebilirsiniz. Mesai saati içerisinde teknisyen yönlendirilmesi yapılır.

Oda çıkışında neler yapmam gerekir?

Çıkış saatinizi Konukevi Görevlisine bildirip, hasar tespit çalışması yapıldıktan sonra çıkış formu doldurulup oda anahtarınız teslim edilir.

Konukevi olarak bizlere yemek hizmeti veriyor musunuz?

Konukevi olarak sizler için anlaştığımız yemek firma/ları ile yemek hizmeti verilmekte, 3 (Üç) öğün (Sabah, Öğle, Akşam) yemek verilip bunların ücreti sizler tarafından karşılanmaktadır.

Konukevinde mutfak var mı?

Misafirlerimizin aperatif yemekler hazırlamaları için mikrodalga fırın, ocak, tost makinesi gibi ekipmanların yer aldığı mutfağımız bulunmaktadır.

Spor salonu var mı?

Konukevi olarak sizlere Fitness salonu hizmeti sunulmaktadır.

Çamaşırlarımı nerede ve nasıl yıkayabilirim?

Konukevinde siz öğrencilerimizin kendi özel çamaşırlarını yıkayabilecekleri çamaşırhane (çamaşır makineleri, kurutma makineleri) ve ütü bulunmaktadır. Kendi deterjanınızla ücretsiz olarak çamaşırlarınızı yıkayabilir, kurutabilir ve ütüleyebilirsiniz.

Oda temizliği nasıl yapılacak?

Odalarımızın temizliği haftada bir olmak üzere profesyonel temizlik personelimiz tarafından yapılmaktadır.

Hangi durumda odam temizlenmez?

Odalarınızın temizliğe uygun bulunmadığı durumlarda oda temizliğiniz yapılmayacaktır.

Yurt kaydımı yenilerken başvuru sırasında istenen bütün evrakları tekrar getirmem gerekir mi?

Hayır; evraklarınızı her yıl yenilemenize gerek yoktur.

Ödenen yurt ücretinin kapsamı nedir?

Konukevi ücretleri, tahsis edilen odada kalış, temizlik hizmetleri, ısınma, aydınlatma, sıcak su, ortak alanların kullanımı (çamaşırhane, mutfak, dinlenme odalarındaki TV vs.) ve sınırsız internet hizmetlerini kapsamaktadır. Yol, yemek vs. içermez.

Dışarıdan yemek siparişi verebilir miyim?

Siparişlerinizi güvenlikten almak kaydıyla dışarıdan sipariş verebilirsiniz.

Sağlık sorunum olduğunda ne yapabilirim?

İhtiyaç duymanız halinde Konukevi binasında bulunan revir ve sağlık hizmetlerinden belirlenmiş çalışma saatleri içerisinde yararlanabilirsiniz.

Hastalanırsam ailemden bir kişi yanımda kalabilir mi?

Konukevinde refakatçi kalması kurallarımıza uygun değildir. Hastalanan öğrencinin, bir sağlık kuruluşuna veya evine gitmesi önerilmektedir.

Yurda gelirken yanımda neler getirmeliyim?

Yurtlarımıza gelirken beraberinizde pijama, bornoz, havlu, elbise askısı, oda terliği, banyo terliği, yatak tekstil ürünleri gibi kişisel eşyalarınızla birlikte, mutfağımızda yemek yapıp yemenize yeterli olacak miktarda mutfak malzemesi getirmeniz önerilmektedir.

Odamda alkollü içecek bulundurabilir miyim? Sigara içebilir miyim?

Konukevi Yönetimi, Konukevi bölgesinde alkollü içecek, yabancı madde ve tütün maddelerinin bulundurulmasına ve/veya tüketilmesine izin vermemektedir. 5727 sayılı kanun gereğince, Konukevi içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara ve diğer tütün mamullerinin kullanımına izin verilmemektedir.

Altınbaş Üniversitesi Hangi Vakıf Tarafından Kurulmuştur?

Altınbaş Üniversitesi, temel yaklaşımı her koşulda insan olan "Altınbaş Holding"'in eğitim alanında önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak faaliyetine başlamıştır. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde eğitime önemli destek sağlayan Altınbaş Holding, kurumsal sosyal sorumluluk projelerini holding kurucusu Sayın Mehmet Altınbaş'ın vasiyeti doğrultusunda kurulan Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı ile birlikte sürdürmektedir. Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı çoğunluğu burslu olmak üzere modern teknoloji ile donatılmış kampüsünde Türkiye'yi geleceğe taşıyacak gençlerimizi en çağdaş yöntemlerle yetiştirmek amacıyla üniversite kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Lisans Programlarına Nasıl Öğrenci Alınmaktadır?

Lisans programlarına öğrenci kabulü bazı programlara ÖSYM'nin yaptığı merkezi sınav yoluyla, bazı programlara ise özel yetenek sınavıyla olmaktadır. Lisans programlarına ayrıca yatay ve dikey geçiş yoluyla da öğrenci kabul edilmektedir.

Altınbaş Üniversitesi'nin Öğrenim Dili Nedir?

Altınbaş Üniversitesinde öğrenim dili; , İktisadi,İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi,Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi , Eczacılık fakültesi ve Tıp Fakültesi, bünyesindeki programlar için İngilizce; Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmeleri Meslek Yüksekokulu bünyesindeki programlar için Türkçe, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hukuk Fakültesi için ise %30 İngilizcedir. Eğitim dili tümüyle veya %30 İngilizce olan programlara yerleştirilen öğrencilerden İngilizce bilgisi yeterli düzeyde olmayanlar zorunlu İngilizce hazırlık programına alınırlar. Türkçe programlara yerleştirilen öğrenciler de isteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık Sınıfına kaydolabilir. İsteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık Sınıfına kaydolan tam burslu öğrenciler Hazırlık Programı süresince üniversitenin belirleyeceği bir öğrenim ücreti öderler.

İngilizce Hazırlık Sınıfı Nedir?

Altınbaş Üniversitesinde öğrenim dili tümüyle veya %30 İngilizce olan programlara yerleştirilen öğrencilerden yeterli düzeyde İngilizce bilmeyenler bir yıllık İngilizce hazırlık programına alınırlar. İngilizce hazırlık programında öğrenciler İngilizce öğrenirler. Hazırlık programını bir yılda tamamlayamayan öğrenciler hazırlık programına bir yıl daha devam edebilirler. Türkçe programlara yerleştirilen öğrenciler isterlerse İngilizce hazırlık programına kaydolurlar, isterlerse İngilizce hazırlık programında okumadan doğrudan birinci sınıfa başlarlar. İsteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık Sınıfına kaydolan tam burslu öğrenciler Hazırlık Programı süresince üniversitenin belirleyeceği bir öğrenim ücreti öderler.

Hazırlık Programının Özelliği Nedir?

Öğrencilerimizin sınıf içinde ve dışında dil becerilerini en iyi şekilde geliştirecek, dili doğru ve akıcı kullanmalarını sağlayacak bir müfredat takip edilmektedir. Hedefimiz öğrencilerimize sadece dil öğretmek değil, aynı zamanda onlara iyi bireyler olarak sosyal sorumluluk bilinci de aşılamaktır. Bu yüzden, öğrencilerimizin toplumumuza katkı sağlayacak bireyler olarak yetişmeleri ve sosyal sorumluluklarının bilincine varmaları için hazırlanmış sosyal sorumluluk projelerimiz İngilizce eğitim müfredatımıza entegre edilmiş bir şekilde yürütülmektedir.

Üniversitenin Eğitim Yaklaşımı Nedir?

Altınbaş Üniversitesinin eğitim yaklaşımı öğrencinin kendisini geliştirmesini öne çıkaran öğrenci merkezli eğitim yaklaşımıdır. Bu yaklaşımın özellikleri şunlardır:

Proje temelli uygulamalı dersler

İş ve çalışma yaşamıyla iç içe eğitim

Sosyal sorumluluk proje dersleri

Esnek program yapısı

Çok sayıda seçimli ders

Çift anadal programları

Yandal programları

Yenilikçi, yaratıcı ve araştırmaya yönelik eğitim

Etkileşimli öğrenme

Mezun olur olmaz elinden iş gelen mezunlar

Girişimcilik dersi

İletişim becerilerini geliştirmeye yönelik dersler ve uygulamalar

Takım çalışmasına yönelik dersler ve uygulamalar

İngilizce eğitim

Değişim programları yoluyla yurt dışında eğitim

Teknoloji desteği

Girişimcilik Dersi Nedir?

Altınbaş Üniversitesinde öğrencilerin girişimcilik dersini almaları özendirilmektedir. Girişimcilik dersi kazanç getirmeye yönelik yenilikçi bir fikrin nasıl uygulamaya konacağı konusunda bir derstir. Girişimciliğin temeli yenilikçi bir fikrin ortaya konmasıdır.

Sosyal Sorumluluk Projesi Nedir?

Altınbaş Üniversitesinde öğrencilerin bir sosyal sorumluluk projesi yürütmeleri zorunludur. Sosyal sorumluluk projesi toplumsal gelişmeye yönelik bir projedir. Örneğin toplumun bir kesiminin doğayı koruma bilincini artırmak için bir çalışma yapılması bir sosyal sorumluluk projesi olabilir.