TERCİH REHBERİ

ÖSYM aynı yükseköğretim programını tercih eden iki adaydan Y-ÖSS sırası yüksek olanı, tercih sıralanmasındaki yerine bakılmaksızın öncelikle yerleştirir. Bundan dolayı bir yükseköğretim programını son sıralardaki tercihlerde göstermenin yerleşme şansını azaltacağı veya üst sıralardaki tercihlerde göstermenin yerleşme şansını artıracağı düşüncesi doğru değildir.

Kimler tercih yapabilecek?

 • 2016-YGS’ ye girip de YGS’ deki 6 puan türünün herhangi birinden 150 veya daha fazla puan alan adaylar, tercih bildirimi için Tercih Formundan faydalanarak, yükseköğretim programları arasından tercihlerini yapabilecek.
 • 2016-YGS’ ye giren adaylardan en az bir puan türünde 150 veya daha fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-YGS ve varsa Y-LYS puanlarını da göz önünde tutarak  kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini başvuru merkezlerinden veya internetten bireysel olarak kendileri yapabilir.
 • Sadece sınavsız geçiş için başvuranlar ile 2015-YGS’ de hiçbir puan türünde 150 veya daha fazla puan alamayanlardan sınavsız geçiş hakkına sahip olan adaylar da tercih bildirimini aynı şekilde yapabilecek.
 • 2016-YGS’ de 150 veya daha yüksek puan alanlardan sınavsız geçiş hakkına da sahip olan adaylar, tercihlerini, sınav puanlarıyla yerleşebilecekleri programları veya sınavsız geçişle yerleşebilecekleri  programları karışık olarak istedikleri sırada seçerek liste düzenleyebilirler.
 • 2016-YGS’ de hiçbir puan türünde 150 veya daha yüksek puan alamayanların sınavsız geçiş hakları da yoksa bu adaylar tercih yapma hakları da bulunmuyor.

Adım adım tercih işlemi

Başvuru işleminizi; 

Başvuru Merkezlerine giderek (Başvuru Merkezine giderken doldurulmuş Tercih Formunuzu ve nüfus cüzdanı/pasaportunuzu yanınızda bulundurun. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek)

 • T.C. Kimlik Numarası ve şifresi ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden bireysel olarak yapabilirsiniz.
 • Bu yöntemler dışında; posta, fax, elektronik posta gibi yollarla tercih bildiriminde bulunamazsınız. 
 • İnternet kullanımında deneyiminiz bulunmuyor veya yanlış yapmaktan çekiniyorsanız tercih bildirimini Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmanızda fayda bulunuyor.
 • Girmek istediğiniz programları kılavuzda yer alan Tablo 3A, Tablo 3B veya Tablo 4'ten bularak tercih sırasına koymanız ve ve Tercih Formuna yazmanız gerekiyor.
 • Tercih Formu doldurulurken girmek istenilen yükseköğretim programları tercih sırasına konmalı ve her satıra bir programın kodu ve adı ile bağlı olduğu üniversite ve fakülte/yüksekokul adı yazılmalı. Yapacağınız tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu size ait olacaktır.
 • Tercihlerinizi, 1 numaralı tercih alanından başlayarak yazın. 
 • Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değil. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazmakla yetinebilir. Bu durumda adayın, girmek istediği bu dört programı 1 numaralı yerden başlayarak tercih sırasına göre yazması gerekir. 
 • Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz.
 • Tablolarda her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtiliyor. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyin. Merkezi yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilebilen tercihleriniz geçersiz sayılacak. Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacak.