DOĞRU TERCİH LİSTESİ

Adaya uygun tercih listesi bir anlamda yükseköğretim kurumlarına yerleşme şansını arttırır

  • Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazın ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralayın. Tercihlerinizin baştan 4-5 tanesini "Puanım yeterli olmayabilir." endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. 
  • Kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermeyin. Ancak ne olursa olsun bir yükseköğretim programına kaydolmak istiyorsanız sonlardaki birkaç tercih sıranıza, girebileceğinizi tahmin ettiğiniz programları yazabilirsiniz. 
  • Sizin için ne olursa olsun bir yükseköğretim programına kaydolmak önemliyse, sonlardaki birkaç tercihinizi kendi sıralamanızın çok altında başarıya sahip programlardan yazabilirsiniz.  
  • Tercihlerinizi yaparken önce dört yıllık programlar sonra da AÖF programları yazılacak diye bir kural yok. Puanınıza ve isteklerinize göre bu programları karışık olarak da tercih listenizde sıralayabilirsiniz.
  • Hangi üniversitenin hangi bölümüne gireceğinizi puanınız değil başarı sıranız belirleyecek. Üniversite sınavı diğer merkezi sınavlarda olduğu gibi bir sıralama sınavı. Bu tür sınavlarda önemli olan diğer adaylara göre başarı sırası. Sıralamalarda yıllara göre değişkenlik göstermeyeceğinden adayların tercih yaparken sistem ne olursa olsun başarı sıralamalarını kullanmaları en doğru işlem olacak. 
  • Tercih Formuna yazdığınız bilgileri son olarak şu açılardan bir kez daha kontrol edin. 
  • Listenizdeki programların bu kılavuzda "bakınız" olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün koşullarını karşılıyor musunuz? 
  • Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı? 
  • Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, "Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım." demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi? 

Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. 

Tercih işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizi alarak saklayın.

Okul Birincilerine Çifte Şans

YGS/LYS'lerde başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirme ile yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecekler. Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır. Bu nedenle tercihlerinin tümünü çok istenen yükseköğretim programları arasından yapan okul birincileri, puanları yeterince yüksek değilse hiçbir programa kayıt hakkı kazanamayabilirler. 

Okul birincilerinin kendilerine sağlanan bu olanaktan yararlanabilmeleri için tercihlerini, puan durumlarını göz önünde tutarak dengeli bir şekilde yapmaları gerekir. Tercihlerini dengeli yapan okul birincilerinin bir yükseköğretim programına yerleşme olasılıkları artar. 

Okul birincisi olarak tercih yaparken avantajınızı kullanmak için ilk 10 tercihinizi kendi sıralamanızın üzerinden yazmalısınız. Diğer tercihlerinizi ise kendi sıralamanıza eşit veya düşük sıralamalı bölümlere yer vermelisiniz. 

Dengeli Tercih

Okul birincilerine ayrılan kontenjan ayrıcalığı yalnızca bu yıl için geçerli olacak. 

Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlı. Bu nedenle tercihlerin tümünü çok istenen programlar arasında yapan okul birincileri, puanlarının yüksek olmaması durumunda hiçbir programa yerleştirilmeyebilirler.

Okul birincilerinin kendilerine sağlanan bu olanaktan yararlanabilmeleri için tercihlerini, puan durumlarını göz önünde tutarak dengeli bir şekilde yapmaları gerekiyor. 

Okul birincilerine ayrılan kontenjanlar kılavuzda tablo gösteriliyor. Bir programın öngördüğü okul türü, yaş, cinsiyet, sağlık gibi tüm koşullar okul birincileri için de geçerli.

Engelli Adaylar Dikkat!

Görme engelli adayların, engelleri yüzünden başarılı olamayacakları yükseköğretim programlarını tercih etmemeleri gerekir. Bu adayların, başarılı olabilmeleri için, büyük ölçüde dile dayanan veya işitme gerektiren sosyal, iktisadi ve beşeri bilimler alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih etmeleri beklenir. 

Bedensel engelli adayların, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belirlerken engellerini dikkate almaları yararlarına olacaktır. Örneğin, ellerini kullanamayan adayların, ellerin kullanılmasını gerektiren yükseköğretim programlarını 

tercih etmeleri öğrenimleri sırasında aşılması zor güçlüklerle karşılaşmalarına neden olabilir. 

Engelli adayların, yükseköğretim programları tercihlerini belirlerken üniversitelerin engelliler ile ilgili birimlerinden yükseköğretim programları konusunda bilgi almaları yararlarına olacaktır.